SSD kettaga arvutit tasub eelistada kõikidel töökohtadel, kus ei vajata tööalast salvestusmahtu sadades gigabaitides.

Tööviljakuse kasv SSD kasutusevõtul

SSD ketaste kasutuselevõtt võimaldab tööviljakuse kasvu, sest võrreldes HDD ketastega on SSD kettad:

  • Kiiremad
  • Vaiksemad
  • Töökindlamad

Kiirus. SSD kettad on kiiremad kui HDD kettad (vt. test 2010 a augustis ja test 2011 a detsembris). SSD ketastega arvutid võimaldavad samas ajaühikus rohkem tööd teha – SSD ketastega arvutite kasutajad hoiavad aastas kokku 27 tundi võrreldes HDD ketastega arvutitega1

Vaiksemad. HDD kõvaketas on jahutite kõrval suurim müra tekitaja arvutis. SSD ketastel puuduvad liikuvad osad, seetõttu töötavad nad hääletult. Erinevalt HDD ketastest ei tõuse SSD ketaste temperatuur töökoormuse kasvades, mis omakorda lubab arvuti jahutitel töötada madalamatel pööretel s.t. vaiksemalt. Vaiksem töökeskkond väsitab vähem ja tööviljakus on kõrgem.

Töökindlamad. Statistiliselt on MTBF (Mean Time Between Failures) Lifespan HDD ketastel 0,5 miljonit tundi, Intel SSD ketastel aga 1,2 mln tundi. HDD ketaste rikete peamiseks põhjuseks on kuumenemine, SSD ketastel see probleem puudub (puuduvad liikuvad osad ning töökoormuse tõusul nad ei kuumene). Arvuti rikete vähenemise korral vähenevad ka tööseisakud ning tööviljakus on kõrgem.

Hind

SSD ketaste GB salvestusmahu hind on kõrgem kui HDD ketastel. Samas on valdaval enamusel arvutitöökohtadel 500 GB või 1 TB salvestusmahtu liig mis liig.

Võttes aluseks eelduse, et arvutisse on vaja kõvaketast mille salvestusmaht oleks piisav tavapäraseks andmesisestuseks ning tööks dokumendifailidega siis on SSD ja HDD hinnad võrreldavad:

  • HDD ketas 82 € (Seagate Barracuda 320 GB)
  • SSD ketas 93 € (Kingston SSDNow 64 GB)

Suurtemate salvestumahtude juures on hinnavahe suurem. Intel 320 seeria SSD kettad mahtuvusega 80 GB ja 120 GB maksavad vastavalt 155 € ja 200 €, samas on Seagate Barracuda 500 GB ja 1 TB ketaste hinnaks vastavalt 92 € ja 145 €.

NB! Lõppkasutajate hetkehinnad käibemaksuga. Tulenevalt olukorrast HDD ketaste turul on hinnad väga volatiilsed.

1Accelerating Deployment of Intel SSDs throughout the Enterprise, lk 4


Intel 320 seeria SSD kõvaketas 3Intel 320 seeria SSD kõvaketas 2Intel 320 seeria SSD kõvaketas